Kimyasal emici pedler, kimyasal bir döküntü olması durumunda kullanılan yada tezgah üstlerinde oluşabilecek yüksek hacimli kimyasal döküntüleri temizlemek için üretilmiş pedlerdir.

Üniversitemiz laboratuvarlarında kullanılmak üzere temin edilmiştir. Yüksek konsantrasyonlu korozifleri bile absorbe edebilir, sıvının mat içinde hızla emilimi sağlanmaktadır. Emiş kapasitesi ve dayanıklılığı yüksektir.

Parlak pembe renkli olmaları dikkat çekmesi ve kolaylıkla görülebilir olmasını sağlamaktadır.

Döküntü kitleri içerisinde bulunan ruloların geniş alanlar için, pedlerin daha küçük döküntüler için kullanılması önemlidir.

Döküntü Meydana Geldiğinde Yapılması Gerekenler

Riskleri Belirleyin

Bir döküntü meydana geldiği andan itibaren ve müdahale boyunca insan sağlığını, çevreyi ve nitelikli eşyaları etkileyebilecek risklere karar verin. Daima önce güvenliği sağlayın. Eğer mümkünse dökülmüş maddeleri ve ne kadar döküldüğünü belirleyin.

Kişisel Koruyucu Donanımları Seçin

Döküntüye güvenli müdahale etmek için uygun kişisel koruyucu donanımı seçin. En iyi tavsiyeler için dökülen kimyasalın malzeme güvenlik bilgi formuna (MSDS) başvurun. Tehlikeden emin değilseniz ve dökülen madde bilinmiyorsa, en kötüsünü farz edin ve en yüksek koruma seviyesini uygulayın.

Döküntüyü Hapsedin

Kimyasal emici pedler ile döküntü alanın çevirerek veya hapsederek döküntüyü kuşatın. Sıvı akışını bir su yolunu kirletmeden durdurun.

 

Bulunduğu Yerler: Laboratuvarlar, Akademik Bina Acil Durum Ekipman Dolapları

MAVA öğrencilerine video çekimlerine verdikleri destekten ötürü teşekkür ederiz.