Kuru kimyevi tozlar, yangını çok kısa sürede söndürür. Temel olarak parlayıcı sıvı yangınlarında kullanılır. Elektriksel olarak yalıtkan olduklarından, elektrik donanımı ilgilendiren parlayıcı sıvı yangınlarında da etkilidirler. Fakat kirletici özelliği nedeniyle elektronik cihaz, hassas makina ve motor yangınlarında tercih edilmezler. Daha çok açık saha yangınlarında ve elektrikli cihaz bulunmayan bölümlerinde kullanılır. Normal taşıma ve kullanım koşullarında hiçbir zehirleyici etki göstermez. Gözlerde ve solunduğunda burun mukozasında iritasyona neden olur. Ancak bu kalıcı ve ciddi bir durum değildir.

ABC sınıfı yangınlara etkili söndürme tozu bileşimindeki monoamonyum fosfat ( MAP) özellikle (A) sınıfı yangınlarda yanan madde üzerinde eriyerek katı ( camsı) birtabaka oluşturur ve havayla teması keser.

Ayrıca yangın sırasında tozun içindeki aktif madde MAP , ısıyla tepkimeye girer ve meydana gelen kararsız serbest kökler ( free radicals) vasıtasıyla oksijen ve hidrojeni bağlayarak yangının kimyasal olarak söndürülmesine de yardımcı olur. Yani, yangın prizmasındaki dördüncü etken zincirleme reaksiyonun kırılmasına neden olur.

Bulunduğu Yerler: Yangın Dolapları, Taşıtlar

MAVA öğrencilerine video çekimlerine verdikleri destekten ötürü teşekkür ederiz.