Duyurularımız

İş Sağlığı ve Güvenliği Ergonomi Çalışmaları

Meslek hastalıklarını önlemeye yönelik olarak gerçekleştirilen Ergonomi Çalışmaları kapsamında, tüm çalışanlara "ergonomik sandalye" ve "bilek destekli mouse pad" dağıtıldı. 

Deprem Farkındalığı Haftası 

10-14 Kasım 2014 tarihleri arasında RFK kampüste deprem farkındalık haftası düzenlendi. Düzce depreminin de hatırlandığı bu haftada düzenlenen etkinlikler çerçevesinde deprem kartları, deprem düdüğü ve feneri dağıtıldı. 

Sağlık ve Güvenlik El Kitabı

İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarının detaylı şekilde anlatıldığı el kitabı yayınlanmıştır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bülteni

İş Sağlığı ve Güvenliği Bülten'i 3 ayda 1 yayınlanmaktadır.

Doktora ve Yüksek Lisans Öğrencileri Laboratuvar Güvenliği Eğitimleri 

Laboratuvarda çalışan Doktora ve Yüksek lisans öğrencileri için çalışmaya başlamadan önce “Laboratuvar Güvenliği Eğitimi” düzenlenmektedir.

İlkyardımcı Eğitimleri

Koç Üniversitesi’nde İlkyardım Eğitim Merkezi aracılıyla İlkyardımcı Eğitimleri düzenlenmekte olup, Sağlık Bakanlığı sınavlarına girerek ilkyardımcı personeller belirlenmektedir.

 

 

 

 

Trafik

Genel Hususlar

 • Kampüs içi hız limiti 40 km/s’dir.

 • Araçların, yangın müdahale ekipmanlarının önüne, ambulans otoparkına veya ambulansın park alanının çevresine, bina çıkışlarının önüne, yürüyüş yollarına ve kaldırım üstüne park edilmesi yasaktır.

Sisli Havalarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Kısa hüzmeli farlarınızı ve ön sis farlarınızı yakın. Siste araç kullanırken yapılan yanlışlardan biri, uzun huzmeli farların yakılmasıdır. Uzun hüzmeli farlar yakıldığında öndeki sisli bölge bir ışık duvarı haline gelecek ve görüşü engelleyecektir.

 • Hareket halindeyken dörtlü flaşörlerinizi yakmayın. Siste taşıt kullanırken sürücülerin yaptığı başka bir hata da, dörtlü flaşörlerin görülmek için yakılmasıdır. Dörtlü flaşörler, sadece bir tehlike durumunda ve taşıt durduğunda yakılmalıdır.

 • Yol çizgilerini değil, yol kenarında bulunan işaretleri takip edin. Silinmiş yol çizgileri sizi yanıltıp tehlikelere yol açabilir.

 • Hava ne kadar soğuk olursa olsun, aracın camını açın. Böylelikle diğer taşıtların sesli uyarılarını kolaylıkla duyabilirsiniz. Ayrıca iç camlarda buğu engellenecektir.

 • Sis yayaların görülmesini de engelleyecektir. Bu yüzden sisli havalarda özellikle şehir içi yollarda yavaş gidin, kavşaklarda mutlaka durun ve kimsenin gelmediğinden emin olduktan sonra hareket edin. Sisli havalarda yayaların da üzerlerine, uzaktan rahatlıkla görülebilecek fosforlu giysiler giymelerinde fayda vardır.

Karlı Havalarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Arabanızı sürmeye başlamadan önce camlarınızdaki buzu temizleyin ve aynaları net bir şekilde gördüğünüzden emin olun. Ayrıca ışıklarınızın üzerinin açık olduğundan ve karla kaplanmadığından emin olun.

 • Yoğun kar yağışında veya buzlanmalarda daha güvenli sürüş için aracınızda kış lastikleri kullanın.

 • Ani frenden ve direksiyon manevralarından kaçının.

 • Yol çizgilerini değil, yol kenarında bulunan işaretleri takip edin. Silinmiş yol çizgileri sizi yanıltıp tehlikelere yol açabilir.

Sürüş Sırasında Dikkat Dağılması