Duyurularımız

İş Sağlığı ve Güvenliği Ergonomi Çalışmaları

Meslek hastalıklarını önlemeye yönelik olarak gerçekleştirilen Ergonomi Çalışmaları kapsamında, tüm çalışanlara "ergonomik sandalye" ve "bilek destekli mouse pad" dağıtıldı. 

Deprem Farkındalığı Haftası 

10-14 Kasım 2014 tarihleri arasında RFK kampüste deprem farkındalık haftası düzenlendi. Düzce depreminin de hatırlandığı bu haftada düzenlenen etkinlikler çerçevesinde deprem kartları, deprem düdüğü ve feneri dağıtıldı. 

Sağlık ve Güvenlik El Kitabı

İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarının detaylı şekilde anlatıldığı el kitabı yayınlanmıştır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bülteni

İş Sağlığı ve Güvenliği Bülten'i 3 ayda 1 yayınlanmaktadır.

Doktora ve Yüksek Lisans Öğrencileri Laboratuvar Güvenliği Eğitimleri 

Laboratuvarda çalışan Doktora ve Yüksek lisans öğrencileri için çalışmaya başlamadan önce “Laboratuvar Güvenliği Eğitimi” düzenlenmektedir.

İlkyardımcı Eğitimleri

Koç Üniversitesi’nde İlkyardım Eğitim Merkezi aracılıyla İlkyardımcı Eğitimleri düzenlenmekte olup, Sağlık Bakanlığı sınavlarına girerek ilkyardımcı personeller belirlenmektedir.

 

 

 

 

Ergonomik Bir Çalışma Ortamı Hazırlamak

Ergonomik Sandalye

Masa başında uzun süre oturmanın ve bilgisayar kullanmanın yol açtığı duruş bozukluklarını kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını önlemek amacıyla bütün çalışanlarımızın, kendilerine dağıtılan ergonomik sandalyeleri kullanmalarını öneriyoruz.

Dirsek: Dirseğin sert yüzeylere bastırılması sinir sıkışmasına veya gerilmesine neden olabilir.

Baş-Boyun-Omuz: Başın boynun ve omuzun sürekli öne doğru eğilmesi skolyoza ve kronik ağrılara sebep olabilİr.

Bel-sırt Ağrıları: duruş bozukluğu sonucu omurganın yanlış kullanılmasına bağlı mekanik zorlanmalar bel ve sırt ağrılarına neden olur. Sırtın en alt bölümündeki kaslar ve tendonlar fazlasıyla zorlanır.  Dik oturmak omurganın yükünü% 25 azaltır.

Ergonomik sandalye kullanma kılavuzunu buradan indirebilirsiniz.

Bilek Destekli Mousepad

Bileğin bükülmüş pozisyonu ve tekrarlayan hareketi, ağrılara ve karpal tünel sendromuna neden olabilir. Karpal tünel rahatsızlığından kaçınmak için İş Sağlığı ve Güvenliği ergonomi çalışmaları kapsamında dağıtılan bilek destekli mousepadleri kullanınız.

Bilek destekli mousepadlerin malzeme güvenlik bilgi formuna buradan ulaşabilirsiniz

Karpal Tünel Sendromu